mieszkanie-6

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – na co uważać?

Posted by

Gdy decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, należy zdać sobie sprawę z tego, że czyha na nas całkiem dużo zagrożeń, które możemy rozwiązać na różne sposoby. Jedni oddają całą inicjatywę w ręce pośredników, ufając ich wiedzy, natomiast inni nie do końca mają ochotę ponosić dodatkowe koszty i chcą wszystko robić sami.

Zalety zakupu

Zaczniemy od zalet zakupu na rynku wtórnym. Pierwsza z nich jest niewątpliwie to, że kupujący może przyjść i dokładnie fizycznie obejrzeć lokal. Możemy też dowiedzieć się więcej o historii danej nieruchomości czy problematycznych sąsiadach, którzy mieszkają wokół naszego nowego potencjalnego mieszkania. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o konkurencyjnych cenach, jako że właściciele lokali muszą walczyć z nowymi ofertami deweloperów.

Pierwsze kroki

Już podczas pierwszego spotkania ze sprzedającym mieszkanie, które chcemy nabyć, powinniśmy dowiedzieć się więcej o pewnych sprawach prawnych dotyczących lokalu. Wgląd w akt notarialny nabycia lub przejęcia, odpisy z ksiąg wieczystych są przede wszystkim dowodem, że sprzedający jest faktycznym właścicielem mieszkania. Co jeszcze?

Kto użytkuje lokal?

Równie ważne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: kto ma prawo użytkowania lokalu? Dlaczego jest to takie ważne? Otóż na pewno zdarzyło się Wam słyszeć historię o tym, jak nabywca kupił mieszkanie z lokatorem, którego nie mógł się pozbyć. Jest jednak bardzo łatwy sposób na rozwiązanie tego problemu: zaświadczenie, że nikt nie jest w lokalu zameldowany na zasadzie najmu lub dożywotniego użytkowania. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak warto się zabezpieczyć na każdą możliwość.

„Czystość”

Sprzedający powinien pokazać nam również zaświadczenie pokazujące, że nie zalega z żadnymi opłatami, hipoteka, czy inne tego typu zadłużenie. Warto także dowiedzieć się od właściciela czy jest ono obciążone opłatami związanymi z prowadzoną przez niego działalnością. Jeżeli jednak wciąż mamy wątpliwości w tej tematyce, możemy także poprosić o zaświadczenia z ZUS oraz Urzędu Skarbowego.

Podsumowanie

Te kwestie prawne są kluczowe przy kupnie mieszkania, aby nie kupić mieszkania z tzw. niespodzianką. Gdy wiemy czego się spodziewać, powinniśmy zadbać o wyeliminowanie wszystkich problemów, aby nasze nowe mieszkanie było tylko i wyłącznie nasze.