rynek-nieruchomosci-w-polsce-prognozy-na-rok-2019-1

Rynek nieruchomości w Polsce, prognozy na rok 2019

Posted by

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, warto podjąć taką decyzję już teraz. Jeszcze parę lat temu cena 4000 złotych za metr kwadratowy była uznawana za wysoką. Obecnie te kwoty wahają się między 5 tys. złotych do nawet 9 tys. złotych w zależności od miejsca, w jakim znajduje się dana nieruchomość.

Wpływ na cenę

Na cenę nieruchomości ma wpływ parę czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest lokalizacja mieszkania, w zależności od miasta, położenie na mapie, czy roku jego budowy. Dlatego nie powinno być zaskakującym faktem, że najdroższe mieszkania i domy znajdują się w Warszawie. To właśnie tam co roku przyjeżdża masa ludzi w poszukiwaniu lepszej pracy i większych zarobków. Wraz z napływem ludności, ceny nieruchomości nieubłaganie wzrastają. Obecnie cena za metr kwadratowy w stolicy zaczyna się już od 7900 złotych.

Szacuje się, że w roku 2018 ceny za metr kwadratowy wzrosły o 10% w miastach takich jak Gdańsk, Szczecin, czy Katowice. Powodem odpowiedzialnym za tę sytuację jest wzrost cen za budowę, czyli materiały i robociznę. Dlatego deweloperzy zmuszeni są do ich podnoszenia. Z drugiej strony częściową winę za aktualną sytuację na rynku nieruchomości ponosi wygaśnięcie programów rządowych, takich jak „Mieszkanie dla młodych”.

Jak będzie w 2019?

Obecny rok był wyjątkowo dobry dla polskiego rynku nieruchomości. Do użytku oddano ponad 14,5% więcej mieszkań niż rok wcześniej oraz wydano 1/5 więcej pozwoleń na budowę. Wyraźnym czynnikiem, który wpływa na polepszenie się sytuacji deweloperów, jest nieustająca rozbudowa infrastruktury drogowej.

rynek-nieruchomosci-w-polsce-prognozy-na-rok-2019-2Dlatego w roku 2019 i latach następnych trzeba się nastawić, że ceny mieszkań w lepszych dzielnicach czy poszczególnych miastach, będą niezmiennie rosły. Z drugiej strony rynek nieruchomości w Polsce osiągnął maksimum, dlatego podwyżki nie będą już tak odczuwalne, jak działo się to w latach poprzednich. Inne prognozy podają, że oddanie większości mieszkań planowane jest na rok 2020. W tej sytuacji rok 2019 może być martwy dla deweloperów.

Podsumowanie

Oczywiście są to tylko prognozy. Trzeba nastawić się na różnego rodzaju nieprzewidywalne perturbacje gospodarcze lub potencjalne podwyżki stop procentowych, które mogą różnie wpłynąć na rynek nieruchomości w Polsce. Niestety nie powinniśmy liczyć na szczególne obniżki cen mieszkań w przyszłych latach. Popyt na kupno nieruchomości stale rośnie. Spowodowane jest to chęcią posiadania własnego mieszkania przez większą część społeczeństwa.

Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź ofertę kredytów hipotecznych w Expanderze.