mieszkanie-1

Co należy przemyśleć, zanim weźmie się kredyt na mieszkanie?

Posted by

Kredyty stały się ostatnio bardzo popularnymi formami zdobywania pieniędzy na przeróżne wydatki. Mamy kredyty hipoteczne, gotówkowe i wiele innych, z których każdy różni się w szczegółach. Czy jednak powinniśmy bezkrytycznie ufać bankom i brać kredyty bez przemyślenia? Dziś skupimy się na kredycie hipotecznym, który wydaje się być najbardziej niebezpieczny.

Własne mieszkanie to coś, co chciałby posiadać każdy młody człowiek. Jednak wszyscy odpowiedzialni ludzie wiedzą, że długi (a w szczególności zobowiązania hipoteczne) należy regularnie spłacać. Dlatego należy pamiętać, że na wzięcie kredytu też musi być nas stać. Musimy zarabiać wystarczająco dużo, by móc spłacać zobowiązanie i dalej normalnie żyć. Co w takim razie należy wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiamy się nad wzięciem kredytu hipotecznego?

Wysokość kredytu

To bardzo ważna kwestia! Wielu ludzi bierze kredyt z tak zwaną “nadwyżką” – w razie, gdyby pierwotna kwota miała im na całe mieszkanie i jego wyposażenie nie wystarczyć. Jest to jednak zgubne. Im wyższy kredyt bierzemy – tym rata będzie większa. Nasze nadwyżki nie są wolne od oprocentowania i zapłacimy za nie słone pieniądze! Warto więc już na wstępie policzyć, ile konkretnie pieniędzy będzie nam potrzebnych, by później nie spłacać tego, bez czego byśmy się obeszli.

Wybór banku

Jak wiadomo – każdy bank dyktuje swoje warunki i posiada własne promocje kredytowe. Warto przejrzeć wszystkie oferty dostępne na rynku i za pomocą doradcy finansowego wybrać ten, który najbardziej będzie pasował do naszych oczekiwań i możliwości. Można przy tym pamiętać, że niektóre banki oferują specjalne zniżki dla nowych klientów, a inne doceniają wieloletnich lojalnych klientów.

Ilość i wysokość rat

Decydując się na wzięcie kredytu, możemy sami określić, jakie raty najbardziej będą nam odpowiadały – równe czy malejące. Pierwsze z nich to takie, których wysokość w przeciągu okresu kredytowania nie zmieni się. Drugie – będą z każdym kolejnym miesiącem malały. Okazuje się, że wybór pomiędzy jednymi a drugimi wcale nie jest taki prosty. Ten aspekt również jest mocno indywidualny i znowu warto polegać tu na doradcy finansowym.

Stabilność naszego zatrudnienia

Kredyt łatwo (albo i nie! – przecież mówimy o kredycie hipotecznym) jest wziąć, ale trudniej spłacić. Dlatego właśnie, chcąc wziąć pożyczkę w banku, powinniśmy mieć pewność, że nie stracimy źródła naszego dochodu w najbliższym czasie, a najlepiej w ogóle. Nasze zarobki oraz bezpieczeństwo zatrudnienia powinny być brane pod uwagę jako jedne z pierwszych. To przecież od nich zależy to, czy będziemy w stanie płacić raty i utrzymywać nasze nowe gniazdko.